پاد (پایگاه اشتراک دانش) آغاز به کار کرد.

پاد (پایگاه اشتراک دانش) دانشگاه فردوسی مشهد طی مراسمی در مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای رونمایی شد.

سامانه پاد، شبکه‌ای اجتماعی با محوریت اشتراک دانش است که با هدف ایجاد پایگاه غنی منابع دیجیتال طراحی و به بهره‌برداری رسیده است.

دکتر محسن کاهانی، رئیس مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای دانشگاه فردوسی مشهد در آئین رونمایی از این سامانه با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه و نیاز آنان به منابع علمی و تحقیقاتی گفت: سامانه پاد هم‌اکنون بیش از ۸۰۰.۰۰۰ عنوان متن دیجیتال شامل مقالات، کتاب‌های الکترونیکی، پروتکل‌ها و درس‌نامه‌ها را در بر می‌گیرد که حدود ۱۵ درصد آن توسط کاربران در مرحله آزمایشی آن تهیه و منتشر شده است.

وی افزود: همچنین کاربران می‌توانند در امکان درخواست منبع به درخواست‌های کاربران پاسخ دهند و امتیاز کسب نمایند. رئیس مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای دانشگاه گفت: کاربران بر اساس امتیازهای کسب‌شده می‌توانند از امکانات بیشتری در سامانه پاد یا دیگر سامانه‌ها و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه بهره‌مند شوند.

وی همچنین سرویس‌های انتخاب و پیشنهاد دوست، ارسال پیام برای دوستان، ایجاد و مدیریت گروه، مخزن و کتابخانه شخصی، و بارگذاری منابع دیجیتال را از دیگر خدمات سامانه پاد برشمرد.

وی افزود: یکی دیگر از امکانات در حال توسعه سامانه پاد، ایجاد یکپارچگی آن با دیگر سامانه‌های دانشگاه می‌باشد، در این راستا هم‌اکنون کاربران می‌توانند از مشخصات کاربری و رمز عبور خود در پرتال پویا برای استفاده از این سامانه استفاده نمایند. رئیس مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای افزود: برای استفاده سریع‌تر و ساده‌تر از امکانات سامانه پاد توسعه ابزارهای نرم‌افزاری نیز در دستور کار قرار دارد و هم‌اکنون افزونه‌هایی ویژه مرورگرهای اینترنتی به امکانات سامانه اضافه شده است.

سامانه پاد (پایگاه اشتراک دانش) دانشگاه فردوسی مشهد در نشانی اینترنتی http://pad.um.ac.ir در دسترس اعضای محترم دانشگاه قرار دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *