ویندوز Threshold | ویندوز ۹

شرکت مایکروسافت در اکتبر ۲۰۱۳ آخرین نسخه از سیستم‌عامل ویندوز را با نام Windows 8.1 برای رایانه‌ها عرضه کرد و به صورت همزمان نسخه‌های Windows Phone 8 برای دستگاه‌های موبایلی و Windows Server 2012 R2 برای سرورها عرضه شد، طی روزهای گذشته برخی منابع آگاه اعلام کردند که مایکروسافت در سال ۲۰۱۴ میلادی از نسخه بعدی سیستم‌عامل خود موسوم به Windows 9 رونمایی می‌کند.

بر خلاف آنچه که از پیش تصور می‌شد، Windows Blue با نام ویندوز ۸.۱ در اواسط سال ۲۰۱۳ میلادی عرضه شد و به عنوان نسخه جدید سیستم‌عامل ویندوز به دست کاربران نرسید. بر همین اساس کارشناسان به‌این نتیجه رسیدند که نسخه بعدی این محصول با نام ویندوز ۹ در اواخر سال ۲۰۱۴ وارد بازار شود.

مایکروسافت این روزها بیشترین تمرکز خود را معطوف به طراحی و تکمیل نسخه جدید سیستم‌عامل خود کرده است. با این وجود برخی از منابع آگاه اعلام کردند که این محصول با نام ویندوز ۹ به‌دست کاربران نمی‌رسد و شرکت مایکروسافت برای آن نام Threshold را در نظر گرفته است. البته باید گفت که این خبر چندان هم غیرواقعی به‌نظر نمی‌رسد. زیرا تری مایرسون (Terry Myerson) مدیر مرکز ویندوز در شرکت مایکروسافت در ایمیل‌های کاری خود به کارمندان داخلی این شرکت نسخه بعدی ویندوز را با نام Threshold خطاب می‌کند. او در یکی از این ایمیل‌ها توضیح داده است که قصد دارد همه نسخه‌های ویندوز را یکپارچه کند و به‌جای آنکه برای انواع دستگاه‌های الکترونیکی نسخه‌های مختلف ویندوز را به تولید برساند، یک نسخه ویژه از سیستم‌عامل ویندوز را با قابلیت استفاده روی انواع دستگاه‌های الکترونیکی روانه بازار می‌کند. اگر این اتفاق محقق شود، سیستم‌عامل Threshold به عنوان نسخه جدید پلتفورم جامع مایکروسافت با قابلیت اجرا روی کنسول بازی Xbox One، رایانه‌های شخصی و دستگاه‌های موبایلی عرضه می‌شود و به عبارت دیگر سیستم‌عامل Windows Threshold به صورت تک‌نسخه‌ای و واحد جایگزین پلتفورم Xbox One، Windows و Windows Phone می‌شود.

Threshold: این کلمه نام نخستین سیاره کشف شده در اطراف زمین است که دور آن یک هاله نورانی وجود دارد. نخستین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی از نام این سیاره برای بازی Halo استفاده شد و شرکت مایکروسافت امتیاز استفاده از آن را به صورت انحصاری برای خود ثبت کرد.

این طور که برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند Threshold یک سیستم‌عامل واحد محسوب نمی‌شود که امکان نصب آن روی انواع دستگاه‌های الکترونیکی وجود داشته باشد. در عوض پیش‌بینی می‌شود که این سیستم‌عامل موج جدیدی از ویندوز باشد که بر اساس یک هسته مرکزی و واحد ساخته می‌شود و با برخی تغییرات اندک در دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اصل با یک شکل ظاهری و قابلیت‌های اجرایی به کار می‌رود. شرکت مایکروسافت برای یکپارچگی هرچه بیشتر این سیستم‌عامل از هم‌اکنون در حال کار کردن روی یک فروشگاه اینترنتی جامع است که ابزارها روی آن به راحتی می‌توانند روی کنسول بازی، دستگاه‌های موبایلی و رایانه‌های شخصی نصب شوند. مدیران ارشد مایکروسافت همچنین در حال ساخت سیستم مرکزی واحدی هستند که به تولیدکنندگان ابزارها و نرم‌افزارها امکان می‌دهد محصولات خود را به را حتی برای هر سه بخش مجزای تحت پوشش ویندوز ارایه دهند.

با این وجود منابع آگاه می‌گویند که Threshold سطح دیگری از قابلیت‌های اجرایی را در اختیار مایکروسافت می‌گذارد. این شرکت بزرگ نرم‌افزاری با نسخه جدید سیستم‌عامل جامع خود قصد دارد پشتیبانی گسترده‌ای را از دیگر محصولات خود انجام دهد. بر این اساس کلیه ابزارها و نرم‌افزارهایی که در زمینه‌های مختلف در شرکت مایکروسافت به تولید می‌رسند، به‌راحتی می‌توانند در این نسخه جدید از ویندوز پشتیبانی شوند. بر این اساس می‌توان گفت که مجموعه نرم‌افزاری Office، موتور جست‌وجوی Bing، ابزارهای سازمانی و مدیریتی، ابزارهای سرگرمی به عنوان بخشی از Threshold توسعه میابند.

استیو بالمر (Steve Ballmer) مدیرعامل مایکروسافت که آخرین روزهای حضور خود در این شرکت را پشت‌سر می‌گذارد و به‌زودی از این سمت کناره‌گیری می‌کند، در ژوئیه ۲۰۱۳ از آغاز طرحی موسوم به “یک مایکروسافت” خبر داد. در توضیحات این طرح اعلام شد که شرکت مایکروسافت قصد دارد همه ابزارها و خدمات خود را یکپارچه کند و آنها را به صورت یک مجموع مرتبط در اختیار کاربران بگذارد تا این شرکت به هدف نهایی خود یعنی “یک مایکروسافت” نایل شود.

البته باید توجه داشت که پیش از عرضه Threshold مایکروسافت یک نسخه به‌روز شده از سیستم‌عامل خود را روانه بازار می‌کند که احتمال می‌رود این نسخه با نام Windows 8.2 یا Windows 8.1 Update 1 عرضه شود. این اتفاق برای نسخه موبایلی سیستم‌عامل مایکروسافت هم رخ می‌دهد و پیش‌بینی شده است که این به‌روزرسانی‌ها در فصل دوم سال ۲۰۱۴ میلادی صورت گیرد.

به دنبال پیگیری مراکز خبری برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، فرانک شاو (Frank Shaw) مدیر ارتباطات مایکروسافت گفت که این شرکت در شرایط کنونی آمادگی لازم را برای دادن توضیحات بیشتر ندارد و ترجیح می‌دهد تا اواخر ژانویه ۲۰۱۴ در این زمینه سکوت کند. با این وجود پیتر کلین (Peter Klein) مدیر مالی مایکروسافت تایید کرده است که نسخه بعدی سیستم‌عامل این شرکت به صورت سازگار با دستگاه‌های موبایلی و لمسی ساخته می‌شود و در مجموع کاربران آن را ارزان‌تر، سبک‌تر و هماهنگ‌تر با ابزارهای کاربردی در اختیار می‌گیرند.

منبع: IT IRAN

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *