افسردگی کارآفرینی چیست؟

افسردگی برای روانشناسان مانند سرماخوردگی برای پزشکان است! در این حد شیوع دارد، اما اکثر مردم از این موضوع بی‌اطلاع هستند. کارآفرینی همیشه با واژه‌هایی مثل خلاقیت، نوآوری، انرژی، پیشرفت و هزاران آرزو همراه است و کمتر کسی در شروع کار تصور می‌کند که به این مشکل دچار شود، اما به همان اندازه که شانس ابتلا به سرماخوردگی برای شما وجود دارد، به همان اندازه هم احتمال دارد به این عارضه دچار شوید. طبق آمارهای موسسه گالوپ در سال ۲۰۱۴ تقریبا از هر چهار نفر یک نفر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارد. به همین دلیل است که افسردگی را شایع‌ترین بیماری قرن قلمداد می‌کنند.

زمانی یک فرد عادی به افسردگی مبتلا می‌شود به شکل کاملا محسوس و تدریجی عملکرد و کیفیت زندگی او تحت تاثیر فرار می‌گیرد. افسردگی فقط در مراحل حاد، علائم شناخته شده عمومی و آشکار دارد و در مراحل ابتدایی خصوصا اگر فرد به شدت فعال هم باشد، هم برای خودش و هم نزدیکان هم غیرقابل تشخیص است، مگر این که شناخت کافی نسبت به علائم آن داشته باشد. کارآفرینان دو برابر بیشتر از افراد عادی در معرض استرس و فشارهای روانی ناشی از کار قرار دارند و به همین دلیل میزان ابتلای آنها به افسردگی دو برابر بیشتر از سایرین است. پس این واقعیت را باید در نظر گرفت که از هر دو کارآفرین یک نفر به صورت کوتاه مدت یا دراز مدت به افسردگی کارآفرینی و فرسودگی شغلی دچار می‌شود.

افسردگی کارآفرینی چیست؟

افسردگی یک بیماری روانی است که باعث پدیدآمدن غم و ناراحتی مداوم به‌همراه از دست دادن علاقه و انگیزه می‌شود. اکثر افراد در کوتاه مدت دچار اندوه، یأس و ناامیدی می‌شوند این افسردگی نیست بلکه تداوم آن افسردگی شناخته می‌شود. زمانی این احساس غم و اندوه منجر به ناامیدی، بی‌انگیزگی طولانی مدت شود، فرد به افسردگی دچار شده است. نکته حائز اهمیت این است که این علائم برای یک کارآفرین معمولا تدریجی ظهور کرده و بر روی عملکرد کاری، اجتماعی، خانوادگی و جسمی تاثیر کاملا منفی می‌گذارد.

زمانی یک کارآفرین علاقه خود را به ادامه کار از دست می‌دهد، ممکن است دچار یأس یا ناامیدی موقتی شود که پس از مدتی بهبود خواهد یافت چه پروژه موفق شود یا شکست بخود. اما در افسردگی کارآفرینی، شخص همچنان علاقه‌مند به ادامه کار و به ثمر رساندن نتایج زحمات خودش است ولی به تدریج انرژی و انگیزه ادامه کار را از دست می‌دهد. پس به این نتیجه می‌رسیم که افسردگی کارآفرینی می‌تواند یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در عدم موفقیت و شکست، در کسب‌وکارهای اینترنتی باشد. با شناخت بیشتر علل پدید آمدن این عارضه می‌توانید خودتان و تیم کاری‌تان را از این عامل شایع که کمتر به آن پرداخته شده است دور نگه دارید.

افسردگی کارآفرینی با فرسودگی شغلی چه تفاوتی دارد؟

فرسودگی شغلی عبارت است از خستگی و بی‌انگیزگی مفرط که طی سالهای متمادی در اثر پرداختن به یک فعالیت، تعهد بلندمدت یا عدم رضایت از پرداختن طولانی به یک کار، در انسان پدید می‌آید. به نوعی فرسودگی شغلی عبارت است از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض یک فعالیت شغلی که به آن علاقه‌مند نیستیم یا از روی اجبار باید به آن بپردازیم. پس مهمترین تفاوت فرسوگی شغلی با افسردگی کارآفرینی در مقوله‌هایی مانند زمان فعالیت، رضایت شغلی، اجبار به فعالیت، یکنواختی و.. است. معمولا فرسودگی شغلی در درازمدت و پرداختن به کارهای یکنواخت یا اجباری ناسازگار با روحیه شخص پدید می‌آید، در صورتی‌که یک کارآفرین در زمان کوتاهتری دچار افسردگی شده و هیچ نوع اجبار، عدم رضایت و یا یکنواختی در کار او وجود ندارد. از تفاوت‌های دیگر این دو، میزان تاثیرگذاری آن‌هاست. اگرچه وجه تشابه‌ها و علائم ظاهری این دو مقوله بسیار شبیه به هم است، فرسودگی شغلی عوارض بسیار خفیف‌تری نسبت به افسردگی کارآفرینی دارد و چه بسا افراد زیادی سالهای متمادی علی‌رغم رضایت شغلی به یک فعالیت مستمر ادامه می‌دهند!

۱۰ عامل مهمی که باعث افسردگی کارآفرینی می‌شود؟

 1. عدم تحقق یافتن اهداف مالی، زمانی و کاری: نرسیدن پروژه به ثبات مالی و درآمد، طولانی شدن بیش ‌از حد زمان اجرا و در مجموع برآورده نشدن پیش‌بینی‌های اولیه یکی از مهم‌ترین دلایل بروز افسردگی کارآفرینی است. برای همین است که مدرسان و بزرگان کارآفرینی بر روی برنامه‌ریزی و داشتن یک طرح منسجم کاری تأکید می‌کنند.
 2. عدم سازگاری با تیم یا محیط کار: کارآفرینی با فعالیت گروهی و تشکیل تیم‌کاری گره خورده است. ضوابط و امکانات اداری در کارآفرینی معنای خاصی ندارد. ممکن است چند دوست هم‌دانشگاهی با هزار آرزو، هر روز بر سر یک میز شروع به طراحی یک پروژه کنند، اینجاست که در صورت بروز اختلاف یا نارضایتی، مدیرعامل و ضوابط اداری وجود ندارد که به حل مسئله بپردازد. فعالیت گروهی و مسائل مربوط به آن به عنوان دومین عامل سرنوشت‌ساز کسب‌وکارهای اینترنتی شناخته شده است. این مطلب را در همین رابطه مطالعه فرمایید.
 3. استرس ناشی از تعهد بالاتر از توانایی: برای اجرایی کردن یک ایده کسب‌وکار مصاحبه‌ها و گزینش‌های استخدامی متداول وجود ندارد، شاید شما یا یکی از همکاران بدون ارزیابی دقیق ناگهان خوتان را وسط پروژه‌ای ببینید که چند برابر توان اجرایتان مهارت یا انرژی نیاز دارد، این می‌تواند نقطه شروع یک استرس بلندمدت منجر به افسردگی باشد.
 4. از دست دادن روابط، دوستان و انزوای کاری: راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی باعث خواهد شد به تدریج پاسخگوی مشتریان یا همکاران قبلی نباشید. بعد از گذشت یک سال تنها یک شماره در لیست مخاطبان از همکاران و دوستان سابق برای شما باقی خواهد ماند. این واقعیت را باید بپذیرید که یافتن دوستان صمیمی در شروع یک کسب‌وکار اینترنتی به سادگی دوران دانشجویی یا استخدام در یک شرکت نیست.
 5. ناتوانی و فشار برای بازگشت به موقعیت قبلی: گاهی بعداز تجربه یک پروژه، شخص از پرداختن به راه‌اندازی کسب‌وکار جدید منصرف شده و تصمیم به بازگشت به دوره قبل از شروع کارآفرینی می‌کند، که ممکن است ادامه تحصیل یا استخدام مجدد باشد. دیده شده این بازگشت در برخی از افراد با احساس شکست و سرخوردگی شدیدی همراه است.
 6. کمال‌گرایی، عدم واقع‌بینی و مقایسه‌های غیراصولی: وقتی یک نفر با دیدن یک فیلم سینمایی با هنرپیشه نقش اول آن همزادپنداری ‌کند و به طبع آن سعی در پیاده‌سازی نقش او در زندگی حقیقی خود می‌کند، به دردسر جدی گرفتار خواهد شد، چرا که دنیای واقعی هر شخص با دیگران متفاوت است. متاسفانه برخی از کارآفرینان با مظالعه کوتاه و گذری سرگذشت بزرگان کسب‌وکار و افراد موفق، بدون در نظر گرفتن شرایط زمانی، جغرافیایی و زیرساخت‌ها تصمیم به شبیه‌سازی موفقیت آنها کرده و می‌خواهد آنچه بیل‌گیتس، استیوجابز و مارک‌زاکربرگ انجام دادند را انجام دهند، این‌ها به جای انگیزه گرفتن از تجربیات بزرگان، توهم‌زایی شدیدی با نتایج بدست آمده آنها می‌کنند.
 7. فشارهای خارج از محیط کار و فعالیت کارآفرینی: مشکلات خانوادگی، هزینه‌های زندگی، تولد فرزند، فوت بستگان، بیماری، تحصیلات ناتمام یا همزمان با کار، پروژه‌های نیمه‌کاره، تعهدات شغل قبلی و یا حوادث غیرقابل پیش‌بینی همه از عواملی هستند که می‌توانند منجر به ابتلا افسردگی برای یک کارآفرین شوند.
 8. عدم آمادگی لازم در برخورد با شرایط غیرقابل پیش‌بینی: کارآفرینی اینترنتی همواره با شرایط غیرقابل پیش‌بینی متعددی اعم از مثبت یا منفی مواجه است، یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری، ترک کار ناگهانی یک همکار و یا ظهور رقبای تازه در حالی که هنوز به پایداری لازم از نظر مالی نرسیده‌اید! همه این موارد می‌تواند منجر به تصمیمات سرنوشت‌سازی شود که درصورت عدم آمادگی ذهنی و فکری کافی منجر به استرس یا افسردگی خواهد شد.
 9. نداشتن تجربه کار مستقل و آزاد: نداشتن تجربه و مهارت مدیریتی برای کارهایی مثل تنظیم قراردادهای مختلف، برگزاری جلسات سودمند و.. موضوعات مهم و ضروری هستند که در شروع ایده‌پردازی برای کسب‌وکار ممکن اصلا دیده نشود و برای آن پیش‌بینی لازم صورت نگیرد، که در اینصورت یک منبع تولید استرس و نگرانی خواهد شد.
 10. رشد غیرقابل کنترل و بدون انتظار: مایکل ایمز در کتاب کنترل کسب‌وکارهای کوچک رشد غیرقابل انتظار و خارج از کنترل را یکی از مهم‌ترین دلایل شکست کسب‌وکارهای کوچک ذکر می کند. وقتی که سایت یا اپلیکیشن شما در همان ماه‌های اول با استقبال هزاران مخاطب مواجه می‌شود و امکانات و شرایط شما اعم از مالی و فنی پاسخگوی آن نیست به راحتی در لبه پرتگاه شکست قرار می‌گیرید.

۱۰ عامل مهمی که بروز افسردگی کارآفرینی را تشدید می‌کند؟

جواب مثبت به هر یک از سوالات زیر نشانه این است که بیش از دیگران در خطر ابتلا به افسردگی ناشی از شروع یک کسب‌وکار هستید. به سبک زندگی خود توجه کنید و مواردی که شما تحت فشار بیش از توانایتان قرار می‌دهد را اصلاح کنید.

 1. در دهه سوم یا دهه چهارم زندگی هستید؟ ۲۰ تا ۳۰ سالگی دهه تصمیمات سرنوشت‌‌ساز زندگی و ۳۰ تا ۴۰ سالگی دهه عمل به تعهدات و مسئولیت های مهم زندگی است. تلاقی این زمان با شروع تجربه‌اندوزی کارآفرینی می‌تواند بسیاری از افراد را در شرایط سخت و غیرقابل تحملی قرار دهد. این موضوع به این معنی نیست که دراین سن نمی‌تونید یک کسب‌وکار مستقل و موفق داشته باشید بلکه به معنی توجه بیشتر به شرایط و مسائل تاثیرگذار است.
 2. منبع درآمد شما به دلیل پرداختن به فعالیت کارآفرینی قطع شده است؟ منبع درآمد شما منبع اعتماد به نفس شماست! این ملموس‌ترین واقعیت تجارت و کسب‌وکار است. اگر منبع درآمد شما به امید رسیدن پروژه به پایداری و ثبات مالی کاملا قطع شده است در خطر فشارهای روانی قرار دارید.
 3. با دوستان و همکاران سابقتان قطع ارتباط کرده‌اید؟ هرچه از دیده برفت از دل نیز برود! با دوستان قدیمتان قطع ارتباط نکنید. بسیاری از دوستی‌های کارآفرینی برپایه نیاز کاری شکل می‌گیرد و ممکن است به یک رابطه عمیق تبدیل نشود، درصورتی که بسیاری از دوستی‌های غیرکاری بر اساس احساسات و علائق مشترک شکل می‌گیرد. زمان نیاز است که بتوانید دوستان جدید را جایگزین دوستان قبلی کنید.
 4. ساعات کاری طولانی بیش از ۱۰ ساعت در روز دارید؟ شاید روزهای اول از کار کردن روزی ۱۸ ساعت نتایج خوبی گرفته و احساس خوبی داشته باشید، اما در دراز مدت اینطور نیست. کار طولانی مدت یکنواخت، دشمن خلاقیت و از بین برنده تدریجی انگیزه شما خواهد بود.
 5. برای ایجاد یا توسعه کسب‌وکارتان ناچار به مهاجرت شده‌اید؟ شهر جدید یا کشور جدید آداب و رسوم و سبک زندگی جدید را پیش‌روی شما قرار می‌دهد. به این موضوع فکر کنید که زمان مورد نیاز برای این تطابق ممکن است استرس‌زا باشد.
 6. برای پیشرفت کار تغذیه مناسب، تحرک و خواب کافی ندارید؟ از قدیم گفتند عقل سالم در بدن سالم. وقتی فست‌فود، نوشابه‌های غیرطبیعی و تنقلات را جایگزین غذا و میوه می‌کنید و ساعت‌های طولانی پشت میز می‌نشینید باید انتظار مشکلات گوارشی، خستگی‌های طولانی را هم داشته باشید. به هم خوردن ریتم طبیعی زندگی، منجر به بی‌نظمی کاری شما خواهد شد.
 7. فرصت کمی برای تفریح و سرگرمی دارید؟ از قدیم گفتند که خنده بر هر درد بی‌درمان دواست. تفریح، و سرگرمی به معنای تجددی قوای ذهنی، روحی و جسمی است. هرگز و هرگز به بهانه پیشرفت و کار تفریحات خودتان را کنار نگذارید.
 8. به اندازه کافی برای خانواده وقت نمی‌گذارید؟ ما شرقی و از هم مهم‌تر ایرانی هستیم. وابستگی ما به خانواده و خانواده به ما یک موضوع غیر قابل انکار در اکثر جوانان ایرانی است، دور شدن از خانواده در درازمدت باعث خواهد شد در زمان‌های پر استرس فشار بیشتری را تحمل کنید. به بهانه فناوری و زندگی در قرن ۲۱ ،سبک زندگی تنهای غربی را جایگزین شرایط فعلی خود نکنید.
 9. به‌صورت همزمان بر روی دو یا چند پروژه کار می‌کنید؟ با یک دست چند هندوانه بلند نکنید. پرداختن همزمان به مسائل و دغدغه‌های دو یا چند پروژه فشار روانی مضاعفی را به شما وارد می‌کند که باعث خواهد شد هیچ یک از پروژه‌های شما به نتیجه نرسد.
 10. به صورت تنهایی بر روی یک ایده یا پروژه کار می‌کنید؟ در اهمیت کار تیمی مطالب و مقالات زیادی نوشته شده است، وقتی که ابعاد پروژه شما از نظر اجرایی بیش از زمان و توان فنی یک نفر باشد باید شروع یک کار پر استرس را داشته باشید. پس به خوبی ایده خودتان را ارزیابی کنید و به تنهایی به سراغ کسب‌وکارهایی که نیاز به یک تیم اجرایی دارد نروید.

اگر دچار شدیم چه کنیم؟

 1. از یک مشاوره متخصص کمک بگیرید: فقط سایت شما نیست که به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای نیاز دارد، خود شما نیز در اینگونه مواقع به یک مشاور و یا روان‌درمانگر متخصص نیازمند هستید.
 2. روابط مجازی را جایگزین روابط واقعی نکنید: درد دل کردن با یک غریبه آن‌هم در فضای مجازی نه تنها شما را آرام نخواهد کرد بلکه در مواری ممکن است زمینه سوء برداشت یا سوء استفاده و یا در نهایت استرس و ناراحتی بیشتر را برای شما فراهم کند.
 3. دل بازکن‌های خودتان را پیدا کنید: اطلاعات داشته باشید. در مورد خودتان، ناراحتی‌ها و آنچه به شما می‌گذرد اطلاعات داشته باشید. مهمترین نیازهای شما از نظر جسمی و روحی، نشانه‌هایی است که باید در مورد آن به جستجو و مطالعه بپردازید. هرچقدر اطلاعات بیشتری داشته باشید راهکارای بیشتری هم در هنگام بروز مشکل خواهید داشت.
 4. عوامل ژنتیکی و پیشنیه خانوادگی: ژنتیک و خانواده دو عامل مهم زمینه‌ساز افسردگی هستند، بررسی کنید که گاهی فقط کار و مشکلات آن نیست شما را تحت فشار قرار می‌دهد. در برخی از مواقع مشکلات کاری سبب بروز ناراحتی‌های می‌شود که زمینه آن از خیلی قبل‌تر وجود داشته است.
 5. شناخت کافی نسبت به عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده: در بخش قبل به ۱۰ عامل تشدید کننده و ۱۰ عامل ایجاد کننده افسردگی کارآفرینی پرداختیم. این عوامل را در مسیر کاری و زندگی خودتان جستجو کرده و اگر شما را تهدید می‌کند آن را برطرف کنید. آرامش و سلامتی از پیش‌نیازهای مهم موفقیت هستند برای خوتان قبل از این‌که ناچار شوید وقت صرف کنید.
منبع: نت استارت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *